Studénka pomáhá i informuje
Vážení a milí spoluobčané,
ani ve snu jsem si tak složité funkční období starosty města nepředstavoval, ale jak praví jedno známé pořekadlo – „člověk míní, život mění“.
Krom běžné agendy bylo nutné mimořádně řešit téměř dva roky trvající pandemii koronaviru a od minulého týdne, nepochybně všichni s napětím sledujeme zcela bezprecedentně Ruskem vyvolaný válečný konflikt na Ukrajině. Je to dáno i tím, že tato válka je v Evropě a je od nás vzdálena sotva 500 kilometrů.
Je obdivuhodné, jak obrovská je v souvislosti s tímto konfliktem vlna solidarity a chuti pomáhat. Ani naše město nezůstává pozadu a snažíme se pomoct, avšak je nutné tak činit s rozvahou. Připravili jsme přehled ukrajinských občanů, kteří již nyní na území města žijí nebo pracují a zjišťujeme u nich, zda-li za nimi dorazí jejich rodiny, pro které jsme připravili tři pokoje pro krátkodobé ubytování v rámci našeho sportovního centra u zimního stadionu s kapacitou celkem 13 lůžek. A již dnes bychom tam v případě potřeby mohli ubytovat první rodinu ukrajinského pracovníka jedné z místních firem. Dále sbíráme informace o možnostech dlouhodobějšího ubytování pro tyto ukrajinské občany a jsme také připraveni v případě potřeby, vyhlásit i cílenou sbírku např. na vybavení jejich ubytování. Každopádně veškerou činnost spojenou s pomocí ukrajinským občanům prchajících před válkou, koordinuje Moravskoslezský kraj a jak můžete konkrétně pomoct i vy, se dozvíte na informační lince 800 720 210 přímo od pracovníků krajského úřadu v Ostravě.
Bohužel s válečným konfliktem vzrůstá u některých spoluobčanů obava z možného ohrožení i na území České republiky. O to smutnější se může zdát prohlášení předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ve kterém v pondělí 28. února zveřejnila pokyny pro případ nutné ochrany a díky medializaci tohoto prohlášení pak některá média nabádala občany ČR, aby si zjistili výskyt nejbližších krytů na území svých obcí, což bylo také podpořeno odkazem na přehled krytů na webových stránkách Hasičského záchranného sboru.
S politováním musím oznámit, že je tento seznam neaktuální a na území města Studénky, obdobně jako u mnoha okolních obcí či měst, se žádný plnohodnotný kryt pro možný úkryt obyvatel nenachází a již podnikáme kroky, aby HZS seznam na svém webu aktualizoval.
Stálé úkryty byly budovány v 50. až 80. letech minulého století převážně jako dvouúčelově využívané stavby (prostor úkrytu je možné využívat i v mírové době pro různé jiné účely). I tehdy nebyly úkryty budované pro celou populaci, ale pouze velmi malou část. V 90. letech minulého století bylo rozhodnuto, vzhledem k dlouhodobé mírové situaci a velkým nákladům na udržitelnost, finančně nepodporovat výstavbu, údržbu a opravy těchto staveb. Po roce 1989 navíc došlo ke změně majetkoprávních poměrů a prakticky všechny tyto stavby přešly do soukromých rukou. V tuto chvíli celá řada úkrytů již neodpovídá požadovanému stavu a jejich kapacita je velmi nízká, proto je primárně uvažováno s improvizovaným ukrytím. Také možná proto včera zveřejnil na svých webových stránkách Hasičský záchranný sbor informaci, že občané nemají v žádném případě spoléhat na hromadné kryty, ale v případě skutečné hrozby by měli využít mezinárodně uznávaný způsob individuální ochrany a krytí, jenž je považován za nejefektivnější a nejrychlejší. Typickými příklady takových míst jsou sklepy, metro nebo tunely (viz. web HZS ČR).
Milí spoluobčané, jsem přesvědčen, že nám jakékoli bezprostřední ohrožení nehrozí a všichni budeme s rozumem zachovávat klid bez jakékoli zbytečné paniky. Zároveň věřím, že válečný konflikt velmi brzy skončí, protože válka do 21. století v žádném případě nepatří.
Libor Slavík
starosta
Datum poslední aktualizace: 2. 3. 2022 15:26