Dotazy na byty, starou školu a Věru Chytilovou

Zveřejněno 22. února 2019 16:07

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, když se pořád mluví o úbytku lidí ve Studénce, kde jsou ty volné byty? Protože se do nich nastěhovali nepřizpůsobiví, kteří nejsou ve městě hlášení, ale o tom se nemluví, a tím pádem Studénka přichází o peníze.
Další dotaz, když nevíte, co se starou školou, kde se narodil kardinál Tomášek, proč tam neudělat jeho muzeum, určitě by to přilákalo spoustu lidí.
A ještě jeden dotaz – to neví skoro nikdo, možná ani Vy, ale ve Studénce se narodila režisérka Věra Chytilová, dodnes její dům stojí, její otec měl na nádraží restauraci a hodně si chodívala hrát přes Oderské mosty na Kotvici, i proto se zde v té restauraci natáčel film Kapitán Korda. Kdyby se to vše dalo do podvědomí, i třeba muzeum Věry by přilákalo spoustu lidí a třeba jen na dům dát pamětní desku jako má Tomášek a pokřtít by ji mohl Bolek Polívka.
Díky za odpověď. P. K.

Děkuji za Vaše dotazy a pokusím se na ně jednoduše odpovědět.

Byty:

Město bohužel není schopno ovlivnit vůli vlastníků bytů, koho si do svého bytu nastěhují, a zda-li jsou dotyční vůbec trvale na uvedené adrese přihlášeni k pobytu. V dnešní době totiž neexistuje status přechodného bydliště, a proto není, bohužel, v možnostech města zjistit, kolik lidí na uvedené adrese skutečně bydlí a kolik jich tam je pouze „na návštěvě“.

Stará škola:

Koncem ledna se radní osobně seznámili se stavem budov města vč. staré školy na ulici Družstevní, aby uvažovali nad jejím budoucím využitím. Bohužel, s ohledem na stav prvního patra i střechy staré školy, bude nutná totální rekonstrukce celé budovy. Muzeum kardinála Tomáška je nepochybně jednou z uvažovaných variant, nicméně je ve hře umístění takového muzea i do prostor zámku a starou školu využít jinak (např. byty, knihovna, ZUŠ, škola, atd.). Vše se ale bude v orgánech města řešit v souvislosti s přípravou dlouhodobé koncepce obnovy budov a veřejnost bude o jednotlivých krocích informována.

Věra Chytilová

Tady Vás musím poopravit, protože paní Chytilová se narodila v Ostravě a ve Studénce žila do počátků okupace až od svých čtyř let. V minulosti se již podobný návrh v rámci města prověřoval. Víc o tom lze vyčíst např. z tohoto článku:

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/ostravska-rodacka-vera-chytilova.A120621_161113_ostrava-zpravy_jog