Vítejte ve Studénce
Město Studénka je dnes nejmladší město okresu Nový Jičín, ležící v rovinaté oblasti severního vyústění Moravské Brány, přibližně 20 km jihozápadně od Ostravy a 20 km severovýchodně od Nového Jičína. Skládá se ze tří částí Studénky, Butovic a Nové Horky a nejbližšími okolními obcemi jsou Albrechtičky, Pustějov, Velké Albrechtice a Bartošovice. Město vzniklo v roce 1959 spojením obcí Butovice a Studénka, obec Nová Horka byla k městu připojena v roce 1975.
Studénka leží v chráněné krajinné oblasti Poodří a je obklopena rybníky a loukami se zbytky lužních lesů. Katastrem obce protéká řeka Odra s přirozenými meandry a tvoří krásné přírodní okolí s jedinečnou flórou a faunou. V roce 1970 byla mezi Studénkou a Novou Horkou zřízena přírodní rezervace „Kotvice“, v roce 2009 vznikla na území města přírodní rezervace Bažantula.
Studénka nemá přirozené historické centrum, ale téměř polovina obyvatel bydlí v sídlišti, navazujícím na bývalé Butovice, kde je i správní centrum města. Název Studénka je zřejmě odvozen z lašského pojmenování studně nebo studánky.
První dochované dokumenty o osídlení obcí jsou již ze 14. století. V období svého vzniku byla obě sídla česká, ale po období tzv. velké kolonizace se začíná v Butovicích projevovat převaha německých osadníků. Významným datem v dějinách obou obcí byl 12. prosinec 1900, kdy byla do firemního rejstříku zapsána akciová společnost pod názvem „Staudinger Waggonfabrik A. G.“ (Studénská továrna na vagóny). Bohatá historie podniku od počátku do konce je zdokumentována ve Vagonářském muzeu v novém zámku ve Studénce.
Ze Studénky pocházel a jejím nejslavnějším rodákem byl pražský arcibiskup a kardinál František Tomášek (1899 – 1992). V roce 1990 byl F. k. Tomášek jmenován čestným občanem Studénky a roku 1993 byla na škole, kde se narodil, odhalena pamětní deska. K dalším významným rodákům patří projektant a stavitel Matyáš Reinscher a vlastenecký kněz Jan Böhm.
Ke chráněným kulturním památkám ve Studénce patří budovy starého a nového zámku. Dnešní starý zámek byl vybudován v renesančním slohu roku 1567 pány z Fulštejna namísto původní gotické tvrze, která je doložena již v 15. století. V letech 1749 – 1750 dal Josef Kryštof Ondřej Řeplinský z Berečka postavit novou barokní budovu tzv. nový zámek, v letech 1860 – 1863 byla Gebhardem III. Leberechtem Blücherem provedena jeho celková přestavba, původní jednopatrová budova byla rozšířena o přístavbu, tedy o věž a vížku s točitým schodištěm. Mramorové schody hlavního schodiště byly dovezeny z Velkých Kunčic u Glucholazů, litinové zábradlí vyrobila železárna v Blansku. Kolem zámku byl zřízen park, do kterého byly vysázeny zajímavé cizokrajné dřeviny. Po první světové válce se v zámku nacházela obchodní škola legionářů, poté učebny měšťanské školy a ve zbývající části zámku obecní byty. V roce 1936 odkoupila od knížete Blüchera zámek včetně parku obec Studénka. Barokní budova nového zámku je v současnosti využívána ke kulturním a komerčním účelům. Nachází se zde stylová obřadní síň, knihovna, učebna základní umělecké školy, Vagonářské muzeum.
K dalším kulturním památkám ve Studénce patří církevní památky a kostely. V Butovicích je to barokní kostel Všech svatých, který je chráněnou památkou s cennými oltářními obrazy malíře J. G. Frommela z let 1788 – 1789, ve Studénce pak kostel sv. Bartoloměje přestavěný v novogotickém stylu. Z dalších památek jmenujme např. barokní zámek v Nové Horce, kapli sv. Anny, kamenný kříž, zámeckou bránu.
Kulturu a provozování sportovních zařízení zajišťuje městem zřízená organizace SAK Studénka, p. o.
K aktivnímu využívání volného času ve městě přispívají četné kulturní a společenské akce. Mimo jiné jsou ve městě dvě knihovny a Vagonářské muzeum. Raritou Studénky je jistě tamburašský soubor Tamburašský orchestr Brač Studénka s více než stoletou tradicí.
Dobré podmínky pro sportovní vyžití občanů města nabízí areál letního a zimního stadionu. V září 2004 bylo dokončeno Sportovní centrum Studénka, jehož součástí je krytý bazén o rozměrech 17 x 5 metrů (nyní v rekontrukci), 2 bowlingové dráhy, sauna, nově infrasauna, solárium a bar s občerstvením. Ve městě se také nachází tenisové a badmintonové kurty, fitness centrum a sportovně-relaxační areál u zimního stadionu s venkovním brouzdalištěm pro nejmenší děti. V letních měsících se lze osvěžit u přírodního koupacího biotopu v nově renovovaném rekreačním a relaxačním areálu. Nechybí zde tobogán ani hřiště a pískoviště pro děti, dvě hřiště pro plážový volejbal, umělé jezírko, posezení i občerstvení. Areál lze navštívit i mimo koupací dny, pořádají se zde i mnohé příjemné akce.
Milovníky přírody zaujme kouzlo krajiny Poodří připomínající anglický park, který je protkán četnými turistickými trasami a cyklotrasami. Nejcennější lokality Poodří zpřístupňuje veřejnosti naučná stezka Kotvice, jejíž úvodní zastavení vítají návštěvníky u Pasečného mostu ve Studénce nebo u mlýna v Nové Horce. V těsném sousedství nového zámku se nachází centrum ekologické výchovy - Jarošův statek. Tento sportovně-relaxační areál poskytuje dětem i dospělým, zdravým i handicapovaným, možnost aktivního odpočinku. Na své si přijdou i milovníci rybolovu v areálu sádek na rybníku Nadýmač. Rybník s kapacitou asi 40 míst je v provozu od poloviny dubna do konce září.
Město je zřizovatelem jedné mateřské školy, která má 5 odloučených pracovišť, a tří základních škol. Působí zde také základní umělecká škola, soukromá hudební škola a soukromá střední škola.
Návštěvníci a občané města mohou vybírat z množství restaurací, kaváren a hospůdek, ubytování nabízí například hotel Vagónka či Antler, Sportovní centrum Studénka či penzion U Nádraží.
Studénka je rovněž důležitým dopravním uzlem na železniční trati Bohumín – Přerov. Budova nového železničního nádraží byla dokončena v r. 2003.
U příležitosti oslav 65. výročí založení města Studénka, byl zpracován dokument, který je možno shlédnout na tomto odkaze.
To vše a ještě mnohem více Vám nabízí Studénka.